reklama

Uplynul ďalší rok od požiaru

To, v akom stave je momentálne rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka a ako napreduje, si v tomto texte pripomínať (radšej) nebudeme. Reč bude o samotnom pripomínaní si udalosti, ktorá zásadným spôsobom zasiahla do životov mnohých, či už pod hradom alebo v jeho okolí. Na udalosť spred dvoch rokov spomínajú obyvatelia Podhradia skoro denne a to, čo majú pred očami, ani dôsledky požiaru im ani nedovolia zabudnúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Nad pýchou tunajších obyvateľov sa už druhý rok čnie do výšky žeriav, články a reportáže zas ukazujú, čo všetko je možné i nemožné na Slovensku dokázať i nedokázať, aj čo sa dá vytĺcť z nešťastia. Požiar si pripomínajú aj cezpoľní, každý po svojom. Po uplynutí určitého obdobia, roka či dvoch, nadobúda spomienka iný rozmer.

Prvýkrát si požiar pripomenul Marian Kotleba. Na nedeľu, presne týždeň po požiari a konaní parlamentných volieb zvolal do Krásnohorského Podhradia verejné zhromaždenie. Toto však starosta obce Peter Bollo, prečítaním oznámenia v miestnom rozhlase, deň pred konaním stretnutia, označil za neoprávnené. Podľa neho si zvolávateľ vtedajšieho zhromaždenia nesplnil povinnosť, vyplývajúcu zo zákona. Podstatnou chybou malo byť, že ”nepredložil oznámenie písomne ani osobne.” A starosta dodal, že “po vyzvaní obcou, aby si splnil zákonom stanovené povinnosti ako zvolávateľ, s obcou odmietol spolupracovať a komunikovať pri organizovaní zhromaždenia a od zhromaždenia sa dištancuje” - a vyvesil to aj na úradnej tabuli v obci. Stretnutie preklasifikovali na súkromné, konalo sa na súkromnom pozemku vedľa obecného úradu, ktorý sa však, vďaka oploteniu, zdá byť súčasťou areálu spoločného s obecným úradom. Bez ohľadu na to, že z niekoľkých stovák zúčastnených sa do označenej, privátnej časti pozemku zmestila sotva tretina zúčastnených, hovorili,že obrovské zhromaždenie je súkromné. Ani prítomnosť masy policajtov a hory novinárov to nezmenila, ani popularita, ktorá s ním prišla. A tak sa prvé pamätné zhromaždenie, súkromného charakteru, konalo vlastne aj tak na verejnom priestranstve. Polícia vtedy použila všetky možné i nemožné prostriedky, na ochranu ako inak - verejného poriadku.

O rok na to, v nedeľu 10. marca 2013 zvolala Kotlebova Ľudová strana zhromaždenie opäť. Na pozvánke nešťastne použila aj erb obce, čo sa neskôr stalo predmetom skúmania polície. Stretnutie opäť prebiehalo na súkromnom pozemku, zúčastnených bolo tentokrát podstatne menej a tí, čo postávali na obecnej pôde, boli miestni a zvedavci. Možno tomu napomohli i opatrenia, ktoré zložky policajného zboru vykonali v deň zhromaždenia.

Samotná obec si udalosť, ktorá poznačila chod jej dejín, pripomenula tým, že vyzvala svojich obyvateľov, aby zapálili v nedeľu podvečer sviečku v okne (síce výzvou na kuse papiera v maďarskom jazyku ale snaha sa vynaložila). Neskôr sa časť miestnych pýtala, či by nebolo bývalo vhodnejšie zorganizovať pochod, ktorým by už vtedy upozornili na peripetie a špekulácie prebiehajúcej rekonštrukcie zhorenej pamiatky. V ten istý podvečer sa rozozvučali aj zvony, resp. jeden zvon Rímskokatolíckeho kostola Všechsvätých. Bolo ho však počuť len v priľahlých uliciach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to bude tento rok? Ľudová strana (ĽSNS) opäť zvoláva verejnosť pred obecný úrad. Presnejšie, ako sme sa dozvedeli z obecného úradu, oznámenie o zhromaždení prišlo od súkromnej osoby (z Banskej Bystrice). Ako starosta obce oznámil, tentokrát nebude odmietnuté: „Dňa 28.2.2014 bolo obci doručené Oznámenie o konaní verejného zhromaždenia podľa zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve písomnou formou. Toto oznámenie nám zaslala súkromná osoba bez poukázania na nejakú stranícku príslušnosť, čo znamená že z tohto oznámenia nevyplýva ktorá strana ho bude organizovať. Nejedná sa o žiadnu žiadosť, iba o oznámenie. Spomínané oznámenie spĺňa všetky náležitosti oznamovacej povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto roku obecný rozhlas uprostred týždňa hlásal, že každý, kto si v pondelok (10.marca) nájde čas, nech si pripomenie tragédiu chvíľou ticha. Zároveň obecný úrad potvrdil, že sviečky by mali v oknách horieť aj tento rok „Obec si pripomenie neslávny dátum 10.3.2012 keď nám vyhorel hrad Krásna Hôrka tichou spomienkou a to formou zapálenia sviečky v okne v nedeľu 9.3.2014“.

Má to byť takto? Má to byť inak? Je to dôstojné? Ako si vlastne pripomenúť to, čo sa stalo, keď to čo nasledovalo je možno omnoho smutnejšie. Nemali by sme si pripomínať aj to, že na požiari hradu sa už kadekto priživil? Že hrad, počnúc prezidentom, cez niekoľko ministrov a politikov až po množstvo robotníkov, pamiatkárov, novinárov a zahraničné delegácie už kadekto ponavštevoval, ale ku konkrétnemu výsledku to ani po dvoch rokoch neviedlo? Nie je toto obdobie vhodné nato, aby sa konečne niekto z miestnych ozval a spýtal sa kompetentných, čo bude s hradom naozaj? S tým krásnym hradom, ktorý tu Dionýz Andrássy sprístupnil verejnosti, nechal ľuďom? Nie vládam, nie politikom, ani nie populistom. Pripomenieme si to až o niekoľko rokov, keď bude pozde? Keď budeme môcť spomínať iba na to, že kedysi sa tu týčil pyšný hrad Krásna Hôrka?

Katarína Prékopová

Katarína Prékopová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Píšem, lebo ma to baví a tiež chcem, aby sa aj iní dozvedeli o tom, o čom by bez môjho zhluku písmen nič nevedeli. Nie som ľahostajná a nechcem patriť k mlčiacej väčšine. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu